Test RT-PCR 4 in 1 pentru diagnosticarea urmatoarelor :
Boala Lyme (borelioza Lyme) este o boala care afecteaza atat animalele, cat si oamenii - ceea ce este cunoscut sub numele de boala zoonotica. Boala Lyme este cauzata de infectia cu bacteria Borrelia burgdorferi. Bacteriile sunt transmise animalelor prin muscatura de capuse infectate.
Ehrlichia canis (E. canis) este cea mai frecventă specie rickettsială implicată în ehrlichioza la câini. Ehrlichioza este o boală infecțioasă a câinilor transmisă de căpușe, de obicei purtată de căpușa maro. Boala pare să fie deosebit de severă la ciobănesc german și la doberman pinscher.
Anaplasmoza este o boală transmisă de căpușe cauzată de organismul bacterian infecțios Anaplasma phagocytophilum si/ Anaplasma platys si se transmite prin mușcături de căpușă
Anaplasmoza a fost raportată la nivel mondial la o mare varietate de animale.
Dirofilarioza canina este cauzată de infestațiile cu paraziti /viermi din specia Dirofilaria immitis, genul Dirofilaria. Cunoscuti ca viermi cardiaci, paraziții ajung în inimă în etapele finale ale bolii, importanta diagnosticarii este identificarea timpurie a parazitului., atunci cand in stadiile incipiente ale bolii majoritatea cainilor prezintă puține simptome sau deloc.
RECOLTARE:
Pentru proba sange: specimen-sange venos, recoltat in eprubete de biochimie conform specificatiilor testului(EDTA);